Mathematical Aptitude - Averages

1. The average monthly income of A and B is Rs 5050. The average monthly income of B and C is Rs 6250 and the average monthly income of A and C is Rs 5200. The monthly income of A is

  • Option : B
  • Explanation : Total of A and B = (5,050 × 2) = 10,100 (i)
    Similarly, total income of B and C = (6250 × 2) = 12,500 (ii)
    And total of A and C = (5200 × 2) = 10,400 (iii)
    Adding (i), (ii), and (iii), we get, 2(A + B + C) = 33,000
    Or A + B + C = 16,500
    But B + C = 12,500 from Equation (ii)
    Hence, A = 16,500 − 12,500 = 4000
Cancel reply
Cancel reply

2. The average weight of 8 persons increases by 2.5 kg when a person weighing 60 kg is replaced by a new person. What might be the weight of the new person?

  • Option : C
  • Explanation : Total increase in weight = (8 × 2.5) kg = 20 kg
    Weight of new person = (60 + 20) kg = 80 kg
Cancel reply
Cancel reply

3. The average weight of 8 articles is 25 kg. If the average weight of 3 of them is 20 kg, then what is the average weight of rest of the 5 articles?

  • Option : C
  • Explanation : Total weight of 8 articles = 200 kg
    Total weight of 3 articles = 3 × 20 = 60 kg
    Total weight of rest of 5 articles = 200 − 60 = 140 kg
    Average weight of 5 articles = 140/5 = 28 kg
Cancel reply
Cancel reply

4. The average speed of a taxi car from Town A to Town B is 35 kmph and return journey is 42 kmph. What is the average speed of the whole journey?

  • Option : C
  • Explanation : As the distance is not mentioned, L.C.M. of 35 and 42, that is, 210 can be assumed to be the total distance.
    Time taken from A to B = 210/35 = 6 hours
    Time taken from B to A= 210/42 = 5 hours
    Total Time taken = 11 hours
    Average speed = (210 + 210)/(6 + 5) = 420/11 = 38.17 kmph
    Alternatively, by applying direct formula
    = 2xy/(x+y)
    = (2*35*42)/35+42 = 38.17kmph
Cancel reply
Cancel reply

5. A car owner buys petrol at Rs 8 and Rs 10 for two successive years. What approximately is the average cost per litre of petrol if he spends Rs 4000 each year?

  • Option : C
  • Explanation : Petrol consumed during 1st year = 4000/8 = 500
    Petrol consumed during 2nd year = 4000/10 = 400
    Total expenditure = 4000 × 2 = 8000
    Total petrol consumed = 500 + 400 = 900
    Average cost per litre = 8000/900 = Rs 8.88
    Note: The answer won’t be Rs 9 as many have thought because calculation of average also depends upon quantity consumed. This question can be solved with harmonic mean also.
Cancel reply
Cancel reply
  • Averages Questions can be used to give quizzes by any candidate who is preparing for UGC NET Paper 1
  • This Averages Questions section will help you test your analytical skills in a tricky method, thereby giving you an edge over other students
  • All candidates who have to appear for the Kendriya Vidyalaya Entrance exam can also refer to this mcq section.
  • You can also get access to the Averages MCQ ebook.
  • Averages Questions can be used in the preparation of JRF, CSIR, and various other exams.
  • You can also download pdf for these Averages multiple-choice questions Answers.
  • This Averages Multiple Choice Questions Answers section can also be used for the preparation of various competitive exams like UGC NET, GATE, PSU, IES, and many more.
  • Averages Questions can be used to gain a credit score in various undergraduate and postgraduate courses like Bcom, Mcom and more
  • Averages Questions for UGC NET Papeer 1

    Averages MCQ

    Averages Multiple choice questions